HDD Mühendislik Yatay Sondaj

Kalite Belgelerimiz için Tıklayınız.

Yatay sondaj Kazısız Tenoloji

 

 

Yönlendirilebilir Yatay Sondaj (YYS) – yeni ama hızla gelişen kazısız boru döşeme inşaat teknolojisi. YYS yüzey bozmadan ya da kazı çalışmalarında minimum iletimi ile (örneğin lansman ve çukurları alma yapımı sırasında) kazısız yapım yöntemleri ve altyapı boru doşemelerinde uygulanır. YYS yöntemin ayırt edici özelliği ise, çeşitli yeraltı engelleri aşmak için plan ve profili istenen yolu boru hattı inşa sağlar hem dikey hem de yatay olarak yapılan toprak delme bir kontrol edilebilirlik. YYS yönteminin kullanılması, geleneksel yöntemlerle aksine, şehir sokaklarda, karayollarda, demiryollarda, mevcut iletişim, binaların ve yapıların temellerine kapatmadan ve zarar vermeden yapılır. Genel olarak, YYS yöntemi maliyetini düşürür ve inşaatı hızlandırır, su ve diğer engellerin altında altyapının oluşturulmasını sağlar. Eğer kentsel alanlarda kanalizasyon boruları, su ve gaz besleme hatları, elektrik kabloları ve diğer yardımcı programları koymak gerekiyorsa, geleneksel kazı yönteminin kullanılması çok daha pahalı ve bazı durumlarda imkansız olacaktır.


Tarihteki ilk yönlendirilebilir yatay sondaj uygulaması 1972 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinin Wotsonville yakınlarındaki Pajero nehrinin altından yapılmıştır. Yüksek basınçlı gaz taşıyacak olan 180 metre uzunluğundaki bu geçiş Martin Cherrington'ın liderliğinde Titan Contractor (1965) firması tarafından gerçekleştirilmiştir.


Bu proje aynı zamanda "Yönlendirilebilir Yatay Sondaj Sisteminin de doğuşu olmuştur.


Önde gelen uluslararası uygulamada altyapı düzeltme ve oluşturma işlemelerinde %70-80 Kazısız teknoloji kullanılır. Kazısız yöntemlerinin uygulanması günümüzde (yollar ve diğer engellerin altına kazısız boru döşeme) yerel altyapı sorunları çözebilir. YYS yöntemi sayısız durumlarda vazgeçilmezdir: meskûn şehir sokakları, yeşil park alanları, yollar ve su kütlelerinin altında engelsiz altyapı oluşuturur.